100 години от рождението на Лука Меченов – пръв директор на Исторически музей-Панагюрище.

Лука Меченов

Роден е през 1916 г., а през 1953 година свързва съдбата си с музейното дело. До 1960 г. той се води асистент музей, а след това до пенсионирането си през есента на 1971 г. е директор на Общия народен музей. Когато става музеен работник му е предлагано да бъде директор на Околийския промкомбинат, но въпреки уговорките „Какво ще правиш при тези вехтории с мишки  и плъхове”, той избира с ентусиазъм музея, създаден две години по-рано и помещаващ се в Дудековата къща. Лука Меченов е ревностен събирач на музейни материали, популяризатор и защитник на паметниците на културата. Макар и без специално образование, заедно с Делчо Карайлев и Руска Патърчанова полагат основите на организираното музейно дело и създаването на музейна база. Благодарение на неговите усилия става възможно да се построи и открие новата музейна сграда през 1964 г. За времето това е една от първите издържани според изискванията на тогавашната музейна методология експозиция. Една от големите заслуги на Лука Меченов, Делчо Карайлев и Руска Патърчанова, заедно със сътрудниците Атанас Сугарев и Панчо Шопов е издаването на „Летопис на Панагюрския край”. Малко са музеите в страната, които имат периодично издание по това време, а и много години след това. Първият брой излиза през 1963 г. Летописът излиза редовно до 1973 г. Неговото издаване е възстановено през 2004 г. под името „Панагюрски летописи”, в който намират място изследванията на съвременните историци.