139 години от освобождението на Панагюрския край

139 години от Освобождението на Панагюрския край

139 години ни делят от мразовитите дни и нощи, когато в притихналите домове беловласи старци, корави мъже, отрудени майки и невръстни деца със стаена надежда се вслушват в далечния тътен на артилерийската канонада, отправят със сетна вяра взор към заснежените хълмове, за да зърнат дългоочакваните пряпорци.

Сражения при с. Петрич и с. Мечка (дн. Оборище) имат решаващо значение за освобождението на Панагюрския край. На 30 декември 1877 г. войските на Трета гвардейска пехотна дивизия влизат в Панагюрище. Пътят към Тракия и Родопите е открит...

Днес, 13 януари 2017 г. отдадохме почит към загиналите воини за освобождението на България.