141 ГОДИНИ СВОБОДНА БЪЛГАРИЯ

Изминаха 141 години от онези съдбовни дни за българския народ, когато след пет века чуждо и верско иго, в резултат на победоносната Руско-турска война възкръсва българската държава.

Пет века продължава борбата на народа ни против турския поробител. Тя започва с ранните въстания, преминава през хайдутството и четничеството и има своя апотеоз в Априлската епопея.

На 24 април 1877 г. Русия обявява война на Турция с Манифест подписан от руския император Александър II.

Свободата идва с героизма на хилядите български опълченци, на въоръжените чети, на масовата и всеотдайна подкрепа, на цялото българско население, което дава всичко, за да бъде спечелена съдбовната война! Сред плеядата доброволци са и проф. Марин Дринов, Павел Бобеков, Петър Хаджипеев, д-р Георги Мачев, акад. Шопов, Васил Дипчев, Стойо Пенчев, Тодор Калоянов – до момента са открити имената на 80 панагюрци.

На картата на военните събития се редят свети места, които с безпримерен героизъм очертават неотменния, изпълнен  със свидни жертви победен  ход – Никопол, Търново, Плевен, Нова Загора, Стара Загора, Шипка, Шейново, Арабаконак, вр. Баба, Петрич. Руските, румънски и финландски войни, в едно с българските опълченци попълват картината на войната. Обсадата на Плевен и величавата епопея на връх Шипка изписват знака за необратимост на войната.

През декември 1877 г. следва битката за Централна Средна гора, през която преминават пътищата за Пловдив, Одрин и Цариград. Сюлейман паша дислоцира за отбраната на Средногорието десетки хиляди войници. За освобождението на Панагюрския край ген. Гурко изпраща над 25 000 войници и офицери. Свобода, родена в тежката битка при с. Петрич, в която загиват 136 души руски войници и офицери начело с генералите Каталей и Философов. Свобода родена в епичните двудневни боеве при с. Оборище, в които воините командвани от капитан Бураго откриват пътя за освобождението на Панагюрище. На 30. 12. 1877 г. първите руски разезди от Трета гвардейска пехотна дивизия  командвана от ген. Виктор Дезидериевич Дандевил освобождават Панагюрище. Още в първия ден на новата 1878 г. панагюрци осъмват с нова власт. За комендант на града е назначен капитан Галперт.

Средногорието е освободено!

Нека си спомним за вярата и борбата, за будителите, съхранили духовното ни богатство и запалили огъня на националното пробуждане и възраждане. И да не забравяме, че саможертвата на освободителите, саможертвата на българите е измерението на нашето национално достойнство и бъдеще.

ЧЕСТИТ  ПРАЗНИК!