163 г. ОТ РОЖДЕНИЕТО НА РАЙНА КНЯГИНЯ

На 6 януари 1856 г. в семейството на Нона Налбантова и свещеник Георги Футеков се ражда дъщеря Райна. Учи в Панагюрското класно училище, а след това в Стара Загора. Само на двадесет години е, когато в Панагюрище започва подготовката на въстанието.
Развълнувана, Райна Попгеоргиева Футекова поема върху крехките си плещи голямата отговорност да извеза Главното знаме на панагюрските въстаници. Ден и нощ под нежните й пръсти възкръсва върху коприненото кадифе гордия български лъв, стъпил върху полумесеца и огнените слова: "Свобода или Смърт"! И само два дни след началото на въстанието, на 22 април 1876 година, тя ще развее българската светиня, ще върви по килим от цветя, а жени и мъже, белобради старци и малки деца с просълзени от радост очи ще виждат в нея свободата, ще виждат възкръсналата българска държава и ще я нарекат Княгиня.