163 години от рождението на Райна Княгиня

Днес, 18.01.2019 г. отбелязахме 163 години от рождението на Райна Попгеоргиева Футекова - Дипчева / Райна Княгиня /. Пред паметника на панагюрската знаменоска на едноименния площад в града слово за живота и делото на Райна Попгеоргиева произнесе Ирина Конова, уредник в къща музей „Райна Княгиня“:
„В българската история и в паметта на поколенията името на Райна Попгеоргиева завинаги ще остане свързано с девойката извезала тайно Главното въстаническо знаме. Знаме, което е символ на държавност, оповестявайки, че под слънцето трябва да има живот за народа й. И става тя Княгиня, но не владетелка, а символ на надежда за спасение. Свещените думи „Свобода или смърт“ извезани от крехката й ръка, редом с гордия български лъв ще останат навеки, за да ни напомнят за подвига и мъжеството на Априлци, дали живота си за свободата на Отечеството.“
В знак на признателност пред паметника на Райна Княгиня и на гроба й в родната й къща, бяха поднесени цветя от председателя на Общински съвет – Панагюрище г-н Христо Калоянов, кмета на община – Панагюрище г-н Никола Белишки и заместник кмета г-жа Галина Матанова, наследници на Райна Княгиня и др.
Директорът на музея доц. д-р Атанас Шопов официално откри обновената веществено – документална експозиция в родния дом на Райна Княгиня. Тя включва фотоси и документи свързани с живота и делото на българската героиня, нейни лични вещи и гоблен с изобразен на него лъв, който се експонира за първи път.