Публикувано от Сабина Барзекова на Пон., 01/18/2021 - 11:03
Голямата и възвишена цел за освобождението на Отечеството често е била изблик на вдъхновение и неподозирани сили дори и у нежните девойки. Такава е и Райна Попгеоргиева, позната ни още с прозвището Райна Княгиня.
Родена е на 6/18.01. 1856 г. в Панагюрище. Завършва девическото училище в Стара Загора, ученичка на Анастасия Тошева. През 1874 г. става учителка в Панагюрище. Една от основателките и първа председателка на женско дружество „Китка“. През август 1876 г. заминава за Русия, където учи акушерство. В края на 1879 г. се завръща в България. Директорка е на девическия пансион в Търново.
Не толкова широко познат е фактът, че тя написва своя автобиография в Москва през 1876 г., но в България тя е отпечатана едва през 1935 г. Това, което променя младата девойка несъмнено е срещата й с Георги Бенковски. За тази среща, Райна подробно пише в своята автобиография.
В нашата история и паметта на поколенията името на Райна Попгеоргиева винаги ще се свързва с двадесетгодишната девойка, ушила и развяла знамето на свободата.
Почетът с българската история е вълнуващ. Особено значим става със съдействието на служителите. Много благодаря на всички сътрудници на музея! Много музеи сме обиколили, но такова грижовно,съпричастно отношение, както почувствахме тук, никъде не ни бе оказано.