170 години от рождението на Пейо Дринов

Пейо Дринов е роден на 23 октомври 1850 г. в Панагюрище. Произхожда от прочутият Дринов род, дал видни представители в борбата за културно възраждане и национално освобождение. Брат на Марин и Найден Дринови. След завършване на  класното училище в родния си град се занимава с търговия. Съратник на Васил Левски, а при подготовката на Априлското въстание от 1876 г., е член на революционния комитет в Панагюрище. Изпълнява тайни куриерски мисии, осигурява част от оръжието и боеприпасите за панагюрските въстаници. Ханът на братя Дринови е едно от убежищата на революционните дейци.

За провеждането на Оборищенското събрание Пейо Дринов пише: „Взехме решение да се събере първото събрание на Оборище – от Панагюрище далеч един час къмто запад в едно длъбенисто гористо място, като се поканят всички градове и села от подпадающите на средногорски панагюрски окръг – да си изпратят представители по двама, на 16 април същата година в Панагюрище и то до нашия хан, оттам ще ги препращаме...“.

В дните на въстанието Пейо Дринов участва в отбраната на града. Заловен е и откаран в Пловдивския затвор. В следствие на изтезанията здравето му сериозно се влошава. След общата амнистия през лятото на 1876 г. е освободен и се завръща в  Панагюрище. Умира на 18 октомври 1914 г.

гр. Панагюрище

ул. Райна Княгиня 28