182 години от рождението на проф. Марин Дринов

Днес, 20.10.2020 г., се навършват 182 години от рождението на проф. Марин Дринов. Паметта на бележития панагюрец се почете подобаващо от жители и гости на Панагюрище. В родната му къща възпитаници на Основно училище "Проф. Марин Дринов" рецитираха мисли на професора и пяха химна на училището. Гости на празника бяха г-жа Галина Матанова, заместник-кмет "Хуманитарни дейности", г-н Христо Калоянов, председател на Общински съвет - Панагюрище, г-жа Бисерка Янева, директор "Човешки ресурси" в "Асарел Медет" АД.

Връчена бе поименната студентска стипендия "Проф. Марин Дринов". За втора поредна година неин носител е Натали Георгиева Калпакова. Тя е студентка в Университет по приложни науки Йоанеум – Грац, Австрия. Стипендията беше връчена от г-жа Бисерка Янева.

Поименната студентска стипендия „Проф. Марин Дринов” е учредена от Община Панагюрище и „Асарел-Медет“ АД през 2009 година. Стипендията се присъжда всяка година на млад, талантлив и умен панагюрец, който учи във висше учебно заведение в чужбина. По този начин се пази и продължава българската възрожденска традиция да бъдат подкрепяни и стимулирани знаещите и можещи панагюрски деца.

В знам на признателност бяха поднесени цветя и букети пред паметниците на проф. Марин Дринов и неговият приятел и съмишленик Нешо Бончев.

гр. Панагюрище

ул. Райна Княгиня 28