2 февруари - Световен ден на Влажните зони

Всяка година на 2 февруари се отбелязва Световният ден на влажните зони. Темата на кампанията през 2017 г. е „Влажните зонинамаляват риска от природни бедствия“.

През 1971 г. в иранския град Рамсар е подписана Конвенцията за влажните зониРамсарска конвенция.

В списъка на Конвенцията страната ни е представена с 11 влажни зони - “Комплекс Беленски острови, “Дуранкулашко езеро, “Остров Ибиша, “Шабленско езеро, “Сребърна,  “Поморийско езеро, “Комплекс Ропотамо, “Местността Пода, “Атанасовско езеро, “Езеро Вая” и „Карстов комплекс Драгоманско блато.

Влажните зони са: блата, реки, торфища, мочурища или открити естествени или изкуствени водни площи, включително територии с морска вода.

Те предоставят уникални условия за живот на много растителни и животински видове. Голяма част от растенията и животните, които разчитат за своето оцеляване основно на влажните зони са редки и застрашени от изчезване. Такива са: къдроглав пеликан, белоока потапница, червеногуша гъска, малък корморан, морски орел, малка белочела гъска, блатно кокиче, бяла и жълта водна лилии, дяволски орех и др.

Растенията във влажните зони намаляват замърсяването на водите като абсорбират изкуствените торове и пестициди и задържат тежките метали от промишлеността.

Влажните зони подхранват подземните води и ограничават ерозията. Те имат важно значение за живота на хората като водоизточници, място за риболов, дърводобив, енергиен източник, транспорт, туризъм и др.

Тези екосистеми са изключително уязвими и силно чувствителни към замърсяване от дейността на човека.

През 20 в. у нас, а и в световен мащаб част от тях са били пресушени с цел използването им за обработваеми земи.

Днес в целия свят все по усилено се работи върху възстановяването на влажните зони, увеличаване на видовото разнообразие на растенията и животните в тях и намаляване на замърсяването.

Изготвил текста: Светла Узунова

/Уредник, завеждащ Природонаучен отдел/