22 април - ден на Земята

Червен аполон (Parnassius apollo)

Вчера, 22 април 2020 г. се навършиха 50 години от първото честване на Деня на Земята. Целта на този ден е да обедини хората в защита на околната среда. Във връзка с това в два последователни дни ще ви представим защитени видове насекоми от Раздел Безгръбначни животни на Природонаучния отдел.

Червен аполон (Parnassius apollo)

Пеперудата червен аполон е представител на дневните пеперуди и е една от най-застрашените в България. Тя е типичен планински вид, предпочита планински склонове, речни долини и просторни ливади изпъстрени с цветовете на различни видове растения. Основното хранително растение за гъсениците е тлъстигата. Тя е от изключителна важност за развитието им.

Размахът на крилата е 62-96 мм. На задните си крила пеперудите имат двойка червени кръгове с черен кант и бял център, които наподобяват очи.

Бръмбар рогач (Lucanus cervus)

Това е най-едрият бръмбар срещащ се в България. Достига до 7,5 см дължина. При мъжките индивиди горните челюсти са силно развити и стърчат напред, като наподобяват рога, откъдето идва и името му. Обитава стари дъбови гори с гниещи корени и дънери. Храни се със соковете, които изтичат от наранени дървета. По време на размножителния период мъжките често се бият помежду си. Обикновено битката завършва с бягството на по – слабия бръмбар. Възрастните индивиди живеят само няколко месеца, докато развитието на ларвите продължава от 4 до 6 години.

Бръмбар носорог (Oryctes nasicornis)

Бръмбарът носорог е едно от най-силните насекоми в света, съотносимо с теглото му. Може да вдигне тежест, която е 850 пъти над собственото му тегло. Достига на дължина до 4,5 см. В предната част на главата си мъжкият индивид има рогче, което е заострено и извито назад. Среща се в широколистни гори, равнини и ниските части на планините. Активен е през цялата нощ, а деня прекарва зарит под земята или в дупки по дърветата. Храни се с гниеща дървесина и по този начин подпомага естествения кръговрат в природата.