Черният кълвач - най - големият представител на сем. Кълвачови

Днес, 07.05.2020 г. ще ви запознаем с един защитен вид  включен в Червената книга - черния кълвач.

Черният кълвач обитава предимно планински широколистни, смесени и иглолистни гори. Мъжкият има смолисто-черно оперение, като на челото, темето и тила има червени перца, докато при женската само тилът е червен. Размерите на тялото са до 55 см и размах на крилата до 80 см. Има четири пръста на краката си със здрави нокти, с които се захваща за кората на дърветата. Когато е кацнал опашката му служи като опора. Ноздрите му са покрити с пера, които предпазват дихателните пътища при дълбаенето по дърветата. Издълбава гнездото си в ствола на дърво, на височина над 4 м. Той отлично чува недоловимите за човешкото ухо звуци издавани от насекомите под кората на дърветата. Храни се с мравки, бръмбари и ларвите им, както и със семена. Той има най-дългият език сред птиците – над 12 см, с който лесно достига до ларвите. Понякога се храни кацнал на земята около основата на дървета или дънери.

Черният кълвач има важна роля в горските екосистеми. В изоставените му хралупи, понякога се заселват сови, папуняци, гълъби хралупари.

Защитен е от Закона за биологичното разнообразие. Включен е в Червената книга на България.

Мерките за опазването му са ограничаване на санитарните сечи в старите гори.

Следващото видео ще ви покаже черният кълвач в дивата природа: https://www.youtube.com/watch?v=rzindQ_HpLQ

гр. Панагюрище

ул. Райна Княгиня 28