Днес е роден Павел Бобеков

Павел Бобеков е роден на 14 октомври 1852 г. в Панагюрище. Завършва Панагюрското класно училище при Найден поп Стоянов и В. Чолаков. Следва във Военно-медицинското училище в Цариград и същевременно сътрудничи в периодичния печат, превежда Молиер, Шмид и Сервантес. През 1874 г. е назначен за главен учител в Панагюрище и избран за председател на читалището. По време на подготовката на Априлското въстание е председател на Революционния комитет в града, а след избухването му - председател на Привременното правителство и ръководи отбраната на града. След потушаването му емигрира в Румъния, участва като доброволец в Сръбско - турската война от 1876 г. и Руско - турската освободителна война. През м. април 1877 г. редактира първия български ежедневник "Секидневний новинар".
Умира на 17 октомври 1877 г. в Търново.

гр. Панагюрище

ул. Райна Княгиня 28