Международен ден на недвижимото културно наследство

недвижимо културно наследство

Днес - 18 април, светът чества Международния ден на недвижимото културно наследство. През 1983 г. ЮНЕСКО обявява 18 април за световен ден за опазване на паметниците на културата и забележителните места. Отбелязването на този ден е от изключително значение за повишаването на обществената осведоменост както за многообразието на недвижимите културни ценности, така и за тяхната уязвимост и усилията, необходими за съхраняването имЗащитата и опазването на този ценен актив изисква активно сътрудничество между държавни институции, местни власти, национални и международни професионални организации.

Министерството на културата поздравява с днешния ден всички, ангажирани в процеса на опазване на недвижимото културно наследство и изразява увереност, че с общите усилия на участниците в този процес ще съхраним и предадем на бъдещите поколения безценните ни културни ценности.