На 29 юли отбелязваме 100 години от кончината на Райна Княгиня, 200 години от рождението и 140 години от кончината на митрополит Димитър Дамаскин Велешко-Струмишки (Димитър Дипчев)

Родов Комитет "Райна Княгиня"

Община Панагюрище

Исторически музей – Панагюрище

Отбелязване на 100 години от кончината на Райна Княгиня, 200 години от рождението и 140 години от кончината на митрополит Димитър Дамаскин Велешко-Струмишки  (Димитър Дипчев)   -  юли 2017 г.

П Р О Г Р А МА

14 -29 юли

* Представяне на разширен вариант на родословното дърво на Футекови и Дипчеви на табла в къща музей „Райна Княгиня” с цел запознаване на панагюрци и гостите, и допълването му - в къщата-музей на Райна Княгиня и в Историческия музей на Панагюрище.

28-29 юли

09.30-17.30 ч. Изложба на предмети, книги и родословното дърво на Футекови и Дипчеви от родовия комитет в Историческия музей – Панагюрище.

29 юли

09.00 ч. Панихида в църква „Свети Георги" в Панагюрище във връзка с 100 години от кончината на Райна Княгиня и 140 години от кончината на митрополит Димитър Дамаскин Велешко-Струмишки.

10.00 ч. Поднасяне на венец на гроба на Райна Княгиня в къщата-музей.

10.40 ч. Поднасяне на венец пред плочата на митрополит Дамаскин на Мемориалната стена в Историческия музей

11.00 ч. Изказване на г-н Никола Белишки - кмет на община Панагюрище – залата на Историческия музей.

11.30 ч.  Откриване на изложба и запознаване на панагюрци и гостите с някои нови факти за Райна Княгиня и с делото на митрополит Димитър Дамаскин - Здравчо Здравчев, председател на родовия комитет и доц д-р Атанас Шопов, директор на ИМ-Панагюрище – залата на Историческия музей.

16.00 ч. Родова среша на Футекови и Дипчеви в Историческия музей. Отворен коктейл в предверието на Историческия музей - Панагюрище.

30 юли

11.00 ч. Посещение и поднасяне на венец на гроба на Димитър Дамаскин в Араповския манастир - Асеновградско.