Навършват се 181 години от рождението на проф. Марин Дринов

Марин Стоянов Дринов е роден в Панагюрище. През есента на 1858 г. панагюрските първенци го изпращат,заедно с Нешо Бончев, да учат в Русия. Идеята била след като завършат образованието си, да се върнат в Панагюрище и да работят като учители. В Русия учи в духовната семинария в Киев. За неговото и на Нешо Бончев преместване в Москва, помогнал панагюрецът Петър Хаджипеев, с когото М. Дринов билроднина. В Москва записва ИФФ на университета. Завършва през 1865 г. , след което до 1871 г. пътува до Австрия и Италия. През 1869 г. става активен член и един от съучредителите на БКД /Българско книжовно дружество/. Докторска степен получава през 1872 г., а на следващата година вече е доцент по славянска филология към Харковския университет. През 1876 г. става професор.  От 1878 г. до 1879 г., Марин Дринов завежда отдела  за народно просвещение и духовни дела при временното руско управление в България. Активно участва в държавното устройство на страната.

През 1881 г. се завръща в гр. Харков и продължава научната си дейност. Отново чете лекции в университета. Избран е за член кореспондент на Императорската Академия на науките в Санкт-Петербург. Умира през 1906 г. в гр. Харков.