Навършват се 190 години от рождението на Орчо войвода

Орчо войвода

Иван Парпулов Орчов, Орчо войвода, е роден през 1829 г. в Панагюрище. Учи се в родния си град. Става хайдутин в Средна гора. Емигрира  в Сърбия  и Влашко. Участва като доброволец на руска страна в Кримската война /1853 - 1856 г./, в която е награден с Георгиевски кръст.  През 1875 г. се включва в подготовката на Старозагорското въстание. Става четник, стотник и началник на охраната на Панагюрския революционен комитет.

На Орчо принадлежи заслугата за освобождаването на апостолите и ръководителите на въстанието в Копривщица. След разгрома на въстанието е заловен в Габровския балкан, но след обща амнистия е освободен същата година. Взима участие в Руско-турската война, Кресненското въстание и Сръбско-българската война. През 1885 г. , по време на Съединението е войвода на Панагюрската доброволческа чета.

Името "Орчо войвода" носят улица в София и стадионът в Панагюрище. А през м. май 2006 г. в родния му град е открит негов паметник.

Починал на 5 октомври 1911 г. в гр. Панагюрище.