Оригиналът на златното съкровище от Панагюрище отново ще блести у дома

От 10 април 2020 г. до 10 май 2020 г. в прекрасния си роден град Панагюрище, отново се завръщат оригиналните девет златни съда от изумителното Панагюрско златно съкровище. Предметите представляват великолепно произведение на майстори - златари от ранната елинистическа епоха и се предполага, че сервизът е принадлежал на легендарния одриски владетел Севт III (около 330 - 300 г. пр. Хр.).

През месец декември 2019 г. подобаващо отбелязахме 70 годишния юбилей от откриването му. По този повод в Исторически музей - Панагюрище беше проведена кръгла маса на тема: " 70 ГОДИНИ ПАНАГЮРСКО ЗЛАТНО СЪКРОВИЩЕ".

Сега, само няколко месеца по-късно, тракийският шедьовър отново ще заблести със своето изящество в специалната зала трезор в музея. За нас ще бъде изключително удоволствие да посрещнем всички вас, скъпи гости и жители на Община Панагюрище, за да почувствате магията на този изваян от човешка ръка култов сервиз.

ОЧАКВАМЕ ВИ !