Освещава се Главното въстаническо знаме

На 22 април 1876 г. в Панагюрище се освещава Главното въстаническо знаме, ушито от Райна Попгеоргиева Футекова. Това е един от най-тържествените дни в историята на Априлското въстание. Водосветът е извършен от духовното тяло на Панагюрище в присъствието на Павел Бобеков, Георги Бенковски, Панайот Волов, Георги Икономов, Захари Стоянов и панагюрските въстаници. След освещаване на знамето се състояло тържествено шествие из улиците на Панагюрище. Наред с ръководителите на въстанието на кон яздела и Райна, препасала сабя и револвер, държейки в ръце бунтовното знаме.