ОТБЕЛЯЗАХМЕ 143 ГОДИНИ ОТ СЛАВНАТА АПРИЛСКА ЕПОПЕЯ

С Литийно шествие от Исторически музей-Панагюрище, на 1 май 2019 г. започна тържественото честване на 143-та годишнина от обявяването на Априлското въстание в Панагюрище. За поредна година начело на шествието беше Поибренският кръст, с който е благословена и поведена Хвърковатата чета на Бенковски. То бе водено от Духов оркестър „Делчо Радивчев“ при НЧ „Виделина-1865“.

На площад „20-ти Април“ кметът на Община Панагюрище Никола Белишки издигна националния трибагреник, след което в църквата „Свето Въведение Богородичо” започна Молебен за благоденствие на българския народ, отслужен от Архиерейския наместник на Панагюрска духовна околия Негово Високоблагоговейнство свещеноиконом Атанас Манолов и духовници от Панагюрска духовна околия.

С поклонение и полагане на венци и цветя пред Вечния огън на Мемориален комплекс „Априлци“ бе почетена паметта на героите от Април 1876-та година.

Стотици жители и гости на Панагюрище изгледаха с интерес традиционната възстановка „Мъжество и саможертва”. Тя се реализира от РК "Традиция" - Панагюрище с подкрепата на Община Панагюрище и съдействието на местни обществени организации и държавни институции. В нея активно участие взеха и клубове на Сдружение "Национално дружество "Традиция" от цялата страна. В подножието на Маньово бърдо те пресъздадоха обявяването на Априлското въстание и защитата на Панагюрище.

На 1 май с тържествена заря-проверка на площад „20-ти Април“ приключиха честванията на 143-та годишнина от обявяването на Априлското въстание 1876 г.

В празничния ден стотици гости на Панагюрище, от страната и чужбина, посетиха Историческия музей и прилежащите към него къща музей „Райна Княгиня“, Тутева къща, Лекова къща и Природонаучен музей. Те се потопиха в славната история на Панагюрище и Панагюрския край.