„ПАВЕЛ БОБЕКОВ – ПОЗНАТИЯТ И НЕПОЗНАТИЯТ“

Днес, 26 октомври 2017 г. в Исторически музей - Панагюрище отбелязахме 165 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО И 140 ГОДИНИ ОТ СМЪРТТА НА ПАВЕЛ БОБЕКОВ.  Пред учениците от местните училища директорът на музея, доц. д-р Атанас Шопов изнесе лектория на тема „ПАВЕЛ БОБЕКОВ – ПОЗНАТИЯТ И НЕПОЗНАТИЯТ“. Той запозна присъстващите с интересни факти за живота и делото на бележития панагюрец. Последва поднасяне на цветя пред паметника на Павел Бобеков. Събитието е част от ДНИ НА ДУХОВНОСТТА, ПОСВЕТЕНИ НА БУДИТЕЛСТВОТО в Община Панагюрище.

Павел Бобеков е роден на 14 октомври 1852 г. в Панагюрище. Завършва Панагюрското класно училище при Найден поп Стоянов и В. Чолаков. Следва във Военно-медицинското училище в Цариград и същевеременно сътрудничи в периодичния печат, превежда Молиер, Шмид и Сервантес. През 1874 г. е назначен за главен учител в Панагюрище и избран за председател на читалището. По време на подготовката на Априлското въстание е председател на Революционния комитет в града, а след избухването му - председател на Привременното правителство и ръководи отбраната на града. След потушаването на въстанието емигрира в Румъния, участва като доброволец в Сръбско-турската война от 1876 г. и Руско-турската освободителна война. През м. април 1877 г. редактира първия български ежедневник "Секидневний новинар". Умира на 17 октомври 1877 г. в Търново.