Провежда се акция за обявяване на Съединението в Панагюрище

Съединението

На 2 септември 1885 г. Комитет в състав Тодор Хаджикирилов - председател, Събко Милков - секретар и Антон Оряшков - касиер провеждат акция за обявяване на Съединението, в която се включват 2000 жители на Панагюрище.

В хода на подготовката на съединението Антон Оряшков посвещава на  своя братИван, шивач да изработи знамето с девиза „Съединението прави силата” и дата „Панагюрище 2-ий септември 1885”. Главните организатори имат верни съмишленици: Стефан Щърбанов, Ильо Радивчев, Павел Койчев, Иван Калоянов, Павел Табаков, Г. Велков и др.

На 2 септември 1885 г. тримата, без да съгласуват с централния комитет, организират акция за сваляне на румелийската власт и обявяване на Съединението. Властите арестуват младежите. Множество народ, начело със знамето и възгласите „Да живее Съединението”! „Долу Румелия”!, изпълва пространството пред църквата „Света Богородица”. Местната власт е принудена да отстъпи и под натиска на народа освобождава арестуваните. Съединението на Източна Румелия с Княжествоа България се посреща враждебно от съседните балкански държави и от Великите сили. След безуспешни дипломатически опити на българско споразумение, сръбското правителство избира жребия на войната. На 2 ноември 1885 г. Сърбия обявява война на България в името на запазване на Берлинския Договор и „равновесието” на Балканите. На 6.09.1885. в Пловдив пред събралия се народ е прочетена прокламацията на БТЦРК, в която Източна Румелия е обявена за несъщесвуваща и е провъзгласено Съединението - една власт, една държава с Българско Княжество под скиптъра на княз Александър Батенберг.