Пъстър пор – малко познатият представител на сем. Порови

Пъстрият пор е хищник. Обитава равнините, котловинните поляни и безлесните терени в полупланинските райони. По-често се среща в Североизточна и Югоизточна България и във високите полета на Западна България. Тялото е издължено с размери 29-38 см, а опашката 15-22 см. Гърбът е тъмнокафяв с много жълтеникави петна. Долната страна на тялото и краката са черни. През очите минава тъмна препаска. Има големи и широки уши с бял край. Опашката е пухкава.

Пъстрият пор е активен призори или привечер. Има отлично обоняние и слух. Живее поединично, в дупки на гризачи. Ловува под земята, като преследва жертвите си в техните дупки. Храни се с лалугери, мишевидни гризачи, хомяци, птици и техните яйца, рядко с  насекоми, жаби и влечуги. При опасност той издава силен пронизителен вик, извива опашката си над гърба и се втурва срещу натрапника, като го опръсква със силно миризлив секрет от подопашната жлеза.

Пъстрият пор е защитен от Закона за биологичното разнообразие и е включен в Червената книга на България.

Най-сериозна заплаха за вида представлява загубата на местообитанията му и използването на отрови против гризачи.

Последвайте линка и ще видите пъстрият пор в естествената му среда :https://www.youtube.com/watch?v=b6tbPpAHSKI