Роден е Стоян Пейов Дринов

Стоян Дринов, Панагюрище, Исторически музей,

На днешната дата - 3 февруари е роден Стоян Дринов. Той е  син на Пейо Дринов. Учи в Панагюрище и Пазарджик. Завършва история в Софийския университет. Учител е в София и библиотекар в Народната библиотека и в Народния театърУчаства в Балканската и Първата световна война.

Стоян Дринов е  един от най-изтъкнатите детски писатели.Той е един от първите творци, пишещи за деца, който засяга социалните мотиви в живота на българското дете от първата четвърт на 20 век.

Стоян Дринов трайно се нарежда сред на-добрите български поети, творящи за деца. Най-добрите български композитори са създали песни по 30 негови стихотворения. Стоян Дринов превежда много произведения от руската, западноевропейската и сръбската литература.

Умира в София през 1922 г.