Организираната от РИМ-Велико Търново и Исторически музей-Панагюрище изложба „Родена край Одрин” представя моменти от историята на съвременната българска артилерия, основите на която се поставят в битките на Балканската война. Ще бъдат представени фотографии от ДВА, РИМ-Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев, Симеон Цветков и над 70 модели и диорами на артилерийски системи били на въоръжение в Българската армия през годините. Моделите са в мащаб 1/35 и са изработени от моделистите от „Манта модел клуб”, „Scale Models Club – Bulgaria“ и моделистите Борислав Асенов, Валентин Велков, Красен Георгиев, Георги Цанков, Стефан Стефанов, Калин Меродийски, Ангел Йовчев, Чавдар Георгиев, Ангел Димитров, Цветелин Иванов
В обновената експозиция сме включили и два по нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетанкова техника.
Един от авторите на изложбата ОР кап. Стефан Стефанов споделя:
„Покойният вече полковник Янаки Янков, мой преподавател от Висшето военно артилерийско училище в Шумен разказваше следната история – на събиране четирима млади офицери се надхвалват – пилота казва: „Ние сме като Икар – гоним слънцето и като богове поразяваме противника отгоре“ … морякът : „Не ни е страх от бури и ветрове, във всяко пристанище ни посрещат с цветя .. врагът ни трепери само като ни види“ … танкиста : „Ние сме върхът на копието – първи виждаме противника,първи го поразяваме и първи ни посрещат с цветя “ Накрая става артилериста и казва „Самолетът е летящо оръдие, корабът – плуващо оръдие а танкът – самоходно … така, че ВСИЧКО Е АРТИЛЕРИЯ!“
Създаването филма към изложбата покава как музейното дело и историческата военна реконструкция могат да работят съвместно.
На базата на подобни филми е направен сценарий, който да не включва много фактологичен материал и да не прекалява с „екшън“ сцените, а да накара зрителя сам да потърси отговори на въпросите, които възникват в него .
Филмът е заснет на историческия хълм „Трапезица“ в един снимачен ден с две камери и дрон. Общото време на заснемането е около 6 часа материал. Сцените са проигравани по няколко пъти и заснети от различни ракурси. За филма са изработени модели на френска гранатохвъргачка, огнепръскачка, картечници „Шоша“ и „Шварцлозе“.
Обработката на материала и сглобяването на филма е отнела около два месеца. Финалната сцена е озвучена с авторска музика.
Екипът на филма е от членове на НД“Традиция“ Велико Търново и музейни работници.
За документалната и историческата част отговаря д-р Симеон Цветков, който набавя снимките и документите, за заснемането и монтажа – Наталия Борисова и доц. д-р Пламен Събев от РИМ Велико Търново. Сцените на терен са режисирани от Стефан Стефанов.
В процеса на набавяне на материалите се откри непубликувана снимка на поручик Стратия Мазгалов от личния архив на Николай Гичев. Представянето на филма е придружено и с малка фотоизложба от снимачния ден.