Тайнствената епопея на траките се разкрива в Лувъра, пише френският в. „Фигаро“ по повод откритата във френския музей експозиция „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България“, която може да бъде видяна до 20 юли 2015 г., съобщава Медиапул.
Изданието илюстрира статията си с богат снимков материал от изложбата. Вестникът посочва, че в земите, където едно време са живели траките, днес все още се откриват великолепни съкровища.
От 70-те години на миналия век досега няколко експозиции са представяли траките, като например тази от 1974 г. в Пти пале в Париж, или тази от 2006 г. в музея „Жакмар-Андре“. Тогава посетителите успяха да се възхитят на съкровищата от Панагюрище и Борово, на блясъка на една непозната за тях цивилизация.
Сега с новата експозиция французите и чуждестранните посетители на Лувъра ще могат да навлязат в детайлите на живота на траките, да се опитат да разберат по-добре каква е била тяхната история, тяхното ежедневие, тяхното място в античния свят.
Представените предмети в експозицията свидетелстват за необичайно великолепие, за занаятчийските умения на хората, които са ги изработили, но и разкриват какви връзки и контакти са имали траките с техните могъщи съседи.
В дългата история на траките експозицията се спира върху най-структурираното им царство – одриското, и властването на цар Севт III.
Експозицията илюстрира, че това царство не е било един затворен свят, а един от основните играчи в античния свят, който непрестанно ще ни разкрива тайните си, посочва в. „Фигаро“.
„От Желязната епоха до късната Античност тази цивилизация остава една от най-устойчивите. Благодарение на последните археологически находки върху нея е хвърлена нова светлина“, обяснява Александър Баралис – куратор от френска страна на изложбата „Епопея на тракийските царе“, която Лувърът показва от 16 април 2015 г.
Трябва да се върнем много назад във времето, за да видим как многобройните племена – точно 44 на брой, са се обединили на територия, която се простира от Егейско море до Дунав и от Черно море до река Струма. Съвременникът на траките - гръцкият историк Херодот, пише: „Според мен, след индийците траките са най-големият народ на света. Ако имаха един цар и ако можеха да се разберат помежду си, те биха били непобедими, а вероятно и най-могъщият народ“.
В публикацията на „Експрес” се казва още, че изложбата, която може да бъде видяна в Лувъра, предлага едно пътуване в сърцето на Долината на тракийските царе, по стъпките на предците на днешните българи.
- Публикацията на интернет-страницата на "Фигаро" ТУК.
- Публикацията на „Експрес” ТУК.