136 години от Съединението в Панагюрище

За първи път панагюрци развяват знамето на Съединението на 2-ри септември 1885 г. Днес, 136 години по – късно тук, в Панагюрище ни събира отново това знаменателно събитие. Беше отслужен благодарствен молебен. Методи Навущанов, уредник в Исторически музей-Панагюрище припомни хронологията на съединитската акция. В знак на признателност бяха поднесени цветя от Общински съвет Панагюрище с председател г-н Христо Калоянов, от кмета на община Панагюрище г-н Никола Белишки, от общинското ръководство на политическа партия ГЕРБ, от общинското ръководство на БСП, от Исторически музей – Панагюрище, от признателни граждани.
В българската история Съединението на Източна Румелия с Княжество България е едно от най-значимите събития – чисто национално, българско дело, за което Захари Стоянов пише : „Ние искахме да имаме своя история, своя Сливница, наш 6 – тий септемврий... Убийство щеше да бъде за бъдещето на България , ако това съединение го направеше чужда сила, без народното участие. Нека бъде половинка, нека бъде чейрече, но нека си бъде наше...”
Събитие, което се превърна в национална символика и ни помага да се вгледаме в миналото си и да потърсим отправни точки за днешния и утрешния ден.

гр. Панагюрище

ул. Райна Княгиня 28