145 години от Априлската епопея

Априлското въстание е „Българският Олимп“ в нашето национално – освободително движение. То е подготвено от множество събития през Възраждането, които довеждат до неговото избухване.

Годината е 1876, денят 20 април – една паметна дата в българската история. На него  нашите предци се вдигат срещу цяла империя в името на едно – свободата. Макар действията им да не водят пряко до нея, те си остават един от най-ярките примери за себеотрицанието и храбростта, на която е способен българина в името на по-висше благо.

Макар и разгромено, Априлското въстание възвести началото на Освобождението на българския народ от многовековното османско иго. Никой, който иска да разбере духа на националната история, не може да забрави, че когато българите се разделяха с дългото робство и навлизаха в новата си история, трябваше първо да минават през чистилището на априлските възторжени и тъжни пролетни дни.

гр. Панагюрище

ул. Райна Княгиня 28