Публикувано от Сабина Барзекова на Ср., 12/08/2021 - 09:02
Панагюрското златно съкровище е открито случайно на 8 декември 1949 г. в местността Мерулдо Панагюрище. Откриват го тримата братя Павел, Петко и Михо Дейкови при изкопаване на глина в района на тухлената фабрика, и го предават на държавата.Съкровището се датира в края на ІV - началото на ІІІ в. пр. Хр. и се свързва сцарските ритуали на древните траки.
Панагюрското златно съкровище включва девет съда от масивно чисто злато с общо тегло 6,164 кг. С изключение на един плосък съд - фиала, останалите са ритони. Ритоните са съдове, обикновено с форма на рог. Характерно за тях е, че освен отвора за наливане, имат малък отвор в основата си за изтичане на течността. Три от панагюрските ритони завършват с глава на животно-овен и елен, един с протоме - предна част на козел, моделирани с изключителна анатомична достоверност. Дръжките им завършват с лъвски фигури. Горните им части са украсени срелефни митологични сцени. Към сервиза се включват три – канички, оформени като женски глави. Едната е с шлем, украсен с грифони, какъвто е шлемът на Атина, другите са с прибрани и превързани с воал коси и изящни огърлици.
Почетът с българската история е вълнуващ. Особено значим става със съдействието на служителите. Много благодаря на всички сътрудници на музея! Много музеи сме обиколили, но такова грижовно,съпричастно отношение, както почувствахме тук, никъде не ни бе оказано.