72 години от откриването на съкровището в Панагюрище

Панагюрското златно съкровище е открито случайно на 8 декември 1949 г. в местността Мерул до Панагюрище. Откриват го тримата братя Павел, Петко и Михо Дейкови при изкопаване на глина в района на тухлената фабрика, и го предават на държавата.   Съкровището се датира в края на ІV - началото на ІІІ в. пр. Хр. и се свързва с царските ритуали на древните траки.

Панагюрското златно съкровище включва девет съда от масивно чисто злато с общо тегло 6,164 кг. С изключение на един плосък съд - фиала, останалите са ритони. Ритоните са съдове, обикновено с форма на рог. Характерно за тях е, че освен отвора за наливане, имат малък отвор в основата си за изтичане на течността. Три от панагюрските ритони завършват с глава на животно-овен и елен, един с протоме - предна част на козел, моделирани с изключителна анатомична достоверност. Дръжките им завършват с лъвски фигури. Горните им части са украсени с релефни митологични сцени. Към сервиза се включват три – канички, оформени като женски глави. Едната е с шлем, украсен с грифони, какъвто е шлемът на Атина, другите са с прибрани и превързани с воал коси и изящни огърлици.

гр. Панагюрище

ул. Райна Княгиня 28