95 години от рождението на Мана Парпулова

Днес отбелязваме 95 години от рождението на Мана Парпулова, българска художничка – график, илюстратор, живописец.
Родена е на 7 април 1925 година в град Панагюрище. През 1952 година завършва Националната художествена академия. Твори в жанровете пейзаж, портрет, плакат, книжна илюстрация, битова композиция. Работи с техниките перо, туш и литография. Илюстрира много детски книги.
Още от 1953 година започва да участва в общи художествени изложби в България и чужбина.
Нейни творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, художествени галерии в Пазарджик, Панагюрище, Благоевград, Хасково и други.

Мана Стоянова Парпулова е носител на много награди. Обявена е за почетен гражданин на града ни и заема мястото си в Алеята на славата в двора на Исторически музей - Панагюрище.

гр. Панагюрище

ул. Райна Княгиня 28