Публикувано от Сабина Барзекова на Пон., 11/19/2018 - 15:20
Във връзка с проект "Българският дух и предприемчивост през Възраждането", Национална програма "Музеите като образователна среда" - днес, 19 ноември 2018 г. ученици от 7а клас на СУ "Нешо Бончев" гр. Панагюрище, с ръководител г-н Марин Кушлов посетиха Исторически музей-Панагюрище. Те проведоха един час по история на Възраждането. Децата бяха посрещнати от доц. д-р Атанас Шопов, директор на институцията и от Сабина Барзекова, екскурзовод в музея.
Те запознаха учениците и техният ръководител с технологиите на производство и развитие на занаятите в Панагюрище по време на Възраждането. Екскурзоводът в музейната институция заедно с любознателните седмокласници се разходиха из уличката, на която е разположен мекет на Панагюрска занаятчийска чаршия. Представени са занаятите - Абаджийство, Папукчийство, Златарство, Мутафчийство, Бакърджийство, Ковачница, Килимарство. За всеки един занаят на участниците в проекта им беше разказано за това каква суровина е била необходима, какви продукти са били произвеждани и с какви материали панагюрските занаятчии са си служили.
През годините на турско робство Панагюрище израства като голям занаятчийски център. Произведенията на панагюрските занаятчии са били необходими за турската държава и особено за войската. Голяма част от населението и специално турската войска са били обути с прочутите панагюрски шити цървули, а конницата е била оборудвана с кожи от панагюрските табахани. Панагюрските кожени изделия и шаяци се славели из много страни. Занаятчийството и търговията допринасят за завиден икономически разцвет на Панагюрище.
Почетът с българската история е вълнуващ. Особено значим става със съдействието на служителите. Много благодаря на всички сътрудници на музея! Много музеи сме обиколили, но такова грижовно,съпричастно отношение, както почувствахме тук, никъде не ни бе оказано.