Новини

Найден Попстоянов и Захари Круша - учители във възрожденско Панагюрище

Найден Попстоянов е роден в Копривщица през 1830 година. Учи в местното взаимно училище на Неофит Рилски и в пловдивското класно училище „Св. св. Кирил и Методий“ при Найден Геров, след завършването си се отдава на учителската професия. В периода 1861 – 1864 г. е главен учител в Панагюрище. С особено внимание Попстоянов преподавал български език, граматика и правопис. Изисквал от учениците си да запомнят и правилно да употребяват правописните знаци и особени букви.

Остро се противопоставял срещу назначаването на гръцки учители в училищата, и срещу духовниците от метосите, които се изявявали като елинофили и застъпници на черковното обучение.

За нуждите на образованието Найден Попстоянов превежда учебниците: „Кратка антропология или наука за человека“, „Кратко землеописание за деца“ и „Кратка аритметика за първоначални ученици“.

През 1866 г. се премества в Свищов, след това учителства в Плевен, а през 1869 г. се завръща в Копривщица. Инициира създаването на Народно читалище „Неофит Рилски” и изготвя читалищния устав. В периода 1870 – 1873 година е главен даскал в копривщенското училище.

Найден Попстоянов е член на копривщенския революционен комитет, делегат на Оборищенското събрание и хилядник на въстаниците по време на Априлското въстание (1876 г.). След потушаването на въстанието Попстоянов е заловен в Троянския балкан и изтезаван в Търновския затвор, където е убит заедно с Тодор Каблешков.

Захари Икономович Круша е роден  на 11 февруари 1810 г. в Самоков, в семейството на свещеник-иконом Христо Ников Круша и Мария Манчева. Учи при частни „даскали”, които той нарича „прости учители”. Същевременно помага на баща си при черковните му задължения, пее в църквата и известно време е чирак абаджия. На 16 години става един от първите ученици на Неофит Рилски, който скоро след това го прави свой помощник (подидаскал). През 1833 г. е поканен за учител в Копривщица, изучава взаимоучителната метода, която да бъде въведена в новопостроеното през 1837 г. копривщенско взаимно училище. В началото на месец септември 1838 г. Захари Круша заминава за София, където смята да се установи като учител, а Неофит Рилски му издава свидетелство за учителска правоспособност. В периода 1839-1877 г., освен в София, преподава в Самоков, Панагюрище, Копривщица, Враца Радомир и Одрин.

В началото на учебната 1858/1859 г. Захари Круша постъпва на работа в панагюрското училище. Няма данни за неговата учителска и обществена дейност в Панагюрище, освен един документ, воден лично от него: „Разпис на учениците в Панагюрище за голямото училище”. Този своеобразен учителски дневник се състои от осем листа, където са записани имената на учениците по махали и азбучен ред. Също така има бележки за напусналите ученици, за присъствените дни, месеците и датите на провежданите занятия и др.

Ученик и помощник на Захари Круша е Искрьо Мачев. В деня на Кирил и Методий, 11 май 1859 г. двамата произнасят слово за делото на братята просветители.

През своя житейски път Круша води активна борба против гръцката пропаганда и владиците, поради което е преследван от гръкоманите. Взима участие в делегация посетила Цариград във връзка с черковния въпрос.

През учебната 1856/1857 година е учител в Одрин, където получава руско поданство, за което първо съобщава на Неофит Рилски. Приемането на руското поданство обаче му създава доста неприятности с турските власти.

Името на Захари Круша се свързва още със събирането и публикуването на народни песни и пословици от Самоков и София. „Песни различни от майка ми казани” са публикувани в сборника на френския филолог, преводач и дипломат на Балканите Огюст Дозон „Неиздадени български народни песни” през 1875 г.

Даскал Захари оставя ръкопис на гръцко-българска граматика, писана през 1828 г. По-късно превежда от гръцки „Календар сочинен от знаменитого астронома Казамия за лято 1854”, „Живота на Езопа” и „Езопови басни”.

Захари Круша доживява до Освобождението, но последните години от живота си прекарва в нищета и мизерия. Умира на 18 септември 1881 г. в София на 71-годишна възраст.

 

ПОКЛОН!

Отзиви за нас

Почетът с българската история е вълнуващ. Особено значим става със съдействието на служителите. Много благодаря на всички сътрудници на музея! Много музеи сме обиколили, но такова грижовно,съпричастно отношение, както почувствахме тук, никъде не ни бе оказано.

Благодарим!

133 СУ, гр. София

 

133 СУ, гр. София

Нашите приятели

035761940За връзка с нас!

Полезни връзки

Контакти

За връзка с нас

Tel: 0357 62012; 0357 63712

гр. Панагюрище

ул. Райна Княгиня 28

Corporate Site - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.