Публикувано от Администратор на Вт., 04/21/2016 - 16:19
Панагюрскияткрай е заселенотдълбокадревност. Неговиобитателипрезбронзовата и желязнатаепохасатраките. Откритотона 8 декември 1949 г. Панагюрскозлатносъкровище, множествотоархеологическинаходки, както и уникалнитегробнисъоръженияоткритикрайСтрелча и Старосел, садоказателствозависокатаматериална и духовнакултуранаместнитетракийскиплемена.
БогинятанамъдросттаАтина
Тезей в борба с Маратонския бик
Съкровището, изработеноотзлато в краяна IV или началотона III в. пр. Хр. е с общотеглоот 6 кг. 164 гр. е култовсервиз, състоящсеот 9 съда: фиала, амфора и ритони, повъншнитестени, накоитосаизобразенисцениоттрако - гръцкияпантеон.
На 8 декември 1949 година, повременаизкопниработи при тогавашнатакеремиденафабрика в Панагюрище, триматабратяПавел, Петко и МихаилДейковисенатъкватнатозикултовсервизотдеветзлатнисъда. Около тях е имало и другиработници, нотриматарешаватдасепогрижатзанего. Почистватсъкровището и гопредаватнадържавата, в лицетонатогавашнияоколийскиначалникСтефанКалпаков. Порешениенаръководството, то е изложенонапоказ зад витринитенахавлиенатафабрика. Пооновавреметясе е намираланаглавнатаулица в Панагюрище. Няколко дни съкровищетостои там, задаговидятвсичкипанагюрици. Потовавреме в читалищниямузейработи и известниятархеологПетърГорбанов, завършил във Виена, и той съобщавазасъкровищетонаАрхеологическияинститут и надиректоранаПловдивскияисторическимузей. Когато в Пловдивнаучаватзанаходката, севзимарешениесъкровищетовременнодабъдепредадено там. Няколкомесецато е изложено в музея. Таказлатнитетракийскисъдовеникогаповеченесевръщат в Панагюрище, а е заведено в инвентарнитекнигинаПловдивскияисторическимузей. По-късновечепоправителственирешениетоотива в София. Първоначалносесъхранява в Археологическияинститут, а после в Националнияисторическимузей.
Почетът с българската история е вълнуващ. Особено значим става със съдействието на служителите. Много благодаря на всички сътрудници на музея! Много музеи сме обиколили, но такова грижовно,съпричастно отношение, както почувствахме тук, никъде не ни бе оказано.