Днес, 18 януари (нов стил), се навършват 168 години от рождението на Райна Попгеоргива Футекова. По този повод гл. уредник Ирина Ботева и уредник Ирина Конова от Историческия музей присъстваха на открит урок в Детска градина "Райна Княгия", гр. Панагюрище. Темата беше "Жива си в нас, Княгиньо". Официални гости бяха господин Желязко Гагов, кмет на Община Панагюрище и представители на отдел "Образование, култура, младежки дейности, спорт и туризъм" към Общината. Тържеството беше вълнуващо за всички присъстващи. За спомен госпожа Ботева подари на всяко дете сувенир - знамето на Райна Княгиня.
"Април 1876 г. завинаги ще остане в историческата памет на народа ни като символ на себеотрицание и мъжество, героизъм и жажда за свобода. Сред имената на героите, обрекли себе си на България е легендарната знаменоска Райна Попгеоргиева Футекова-Дипчева / Райна Княгиня/...
... В българската история и в паметта на поколенията, името на Райна Попгеоргиева винаги ще остане свързано с девойката, извезала тайно и развяла пред смаяния поглед на света Главното въстаническо знаме на IV-ти революционен окръг, предизвиквайки ценностната му същност, и оповестявайки, че под слънцето трябва да има живот за народа й.
И става Княгиня, но не владетелка, а символ на надежда за спасение.
Свещените думи „Свобода или смърт“ извезани от крехката й ръка, редом с гордия български лъв ще останат навеки, за да ни напомнят за самоотвержеността и мъжеството на Априлци, дали живота си за свободата на Отечеството...
...И днес името на Райна Княгиня ни вълнува и ще продължава да вълнува и потомците ни, като символ на патриотизма и твърдостта на българката, на нейната готовност рамо до рамо с мъжете да отстоява свободата.
Народната памет никога няма да забрави смелата Княгиня, нито подвига и мъжеството на Априлци. Нека помним нашите герои, защото те са символ на национална гордост и пример за подражание. Длъжни сме да обичаме и пазим нашата история, за да я има и пребъде България!"
Тези пламенни думи и слова се произнесоха от уредник - къща музей "Райна Княгиня" Ирина Конова на едноименния площад недалеч от родния дом на българската знаменоска. Цветя и букети от местните административни, културни, образователни институции и бизнес, така и от признателни граждани, бяха поднесени на паметника на Райна Попгеоргиева Футекова на площада, а също така и пред тленните ѝ останки в бащината ѝ къща.