Публикувано от Сабина Барзекова на Пон., 04/15/2024 - 10:54
В навечерието на 148-та годишнина от Първото български велико народни събрание на Оборище изложба „Реликви от Априлската епопея 1876 Панагюрище” на Исторически музей – Панагюрище се откри в зала „Възраждане“ на РИМ – Добрич. Поканата за гостуване беше отправена от ръководството на музея в Добрич. Повод за нея е 148-годишнината от Априлското въстание и желанието на ръководството събитията в тази героична епоха да се популяризират в района на североизточна България. Автори и куратори на изложбата са доц. д-р Атанас Шопов – директор на ИМ – Панагюрище, Ирина Ботева – главен уредник и Методи Навущанов – уредник в музея. В експозицията са включени 77 движими културни ценности. Гражданите и гостите на град Добрич ще имат рядката възможност да се докоснат до реликвите, принадлежащи на героите от Април 1876 година. Акцент е копието на Главното въстаническо знаме, извезано от Райна Попгеоргиева – Райна Княгиня през 1901 г. по случай 25-годишнината от Априлското въстание.
Сред експонатите са кокардите – лъвчета за униформите на въстаниците, между които се отличава златното лъвче на Георги Нейчев – участник на събранието на м. Оборище, Евангелието и оръжие на поп Груйо Бански, револверът на Райна Княгиня и нейната Автобиография, издадена в Москва през 1877 г. Интерес предизвикат оригинално въоръжение и снаряжение на въстаниците, традиционно панагюрско женско и мъжко облекло от XIX век, въстаническа униформа и др. Изложбата се допълва с въоръжение и снаряжение на османската редовна армия и башибозук, предоставени от РК „46-ти пехотен Добрички полк“ – НД „Традиция“. Възстановка на съдбовния 20 април 1876 г. – обявяването на Априлското въстание в Панагюрище, възпроизведено от членовете на РК „46-ти пехотен Добрички полк“ – НД „Традиция“, беше впечатляващо допълнение към откриването на изложбата. Благодарим на екипа на РИМ – Добрич и членовете на РК „46-ти пехотен Добрички полк“, които се включиха в организацията и експонирането на изложбата. Изложбата гостува в РИМ – Добрич от 12 април 2024 г. до края на м. юни 2024 г.
Почетът с българската история е вълнуващ. Особено значим става със съдействието на служителите. Много благодаря на всички сътрудници на музея! Много музеи сме обиколили, но такова грижовно,съпричастно отношение, както почувствахме тук, никъде не ни бе оказано.