Новини

139 ГОДИНИ ОТ ОБЯВЯВАНЕ НА СЪЕДИНЕНИЕТО В ПАНАГЮРИЩЕ

Революционните традиции, жаждата да се доведе до край делото на националната революция и фактът, че Панагюрище, което даде толкова свидни жертви за свободата, остана в пределите на Източна Румелия, предопределят участието на града в борбата за Съединението на Княжество България и Източна Румелия.

Провъзгласяването на Съединението е подготвено от движение за съединение години преди това. Започнало с протестите против решенията на Берлинския договор, в което се включват и панагюрци, и продължило с постоянна пропаганда на съединисткия идеал на страниците на българския печат, дипломатически сондажи пред Великите сили и поддържане на тесни връзки между Северна и Южна България. За да се противопостави на многочислените турски войски, населението в Източна Румелия намира подходяща форма за противодействие – създаването на „Гимнастически стрелчески дружества”.

През пролетта на 1885 г. начело на движението за съединение в Панагюрище застават млади революционни дейци: Тодор Симеонов Хаджикирилов – председател, Събко Лулчов Милков – секретар и Антон Ненов Оряшков – касиер.

На 2 септември 1885 г. Тодор Хаджикирилов, Събко Милков и Антон Оряшков, без да съгласуват с Централния комитет, организират акция за сваляне на румелийската власт и обявяване на Съединението. Властите арестуват младежите. Множество народ, начело със знамето и възгласите: „Да живее Съединението!”, „Долу Румелия!”, изпълва пространството пред църквата „Света Богородица”. Местната власт е принудена да отстъпи и под натиска на народа освобождава арестуваните. Движението стремително расте.

„...Като видяха, че двора се напълни с народ затворниците започнаха да викат от затворническия прозорец: „Долу Румелия!”, „Да живее Съединението!”.

Тоя вик силно подействува на събралия се народ, та почнаха да се чуват викове: „Пуснете арестуваните, дайте знамето”...Всички присъствуващи мъже и жени бяха вече въодушевени – запалени, защото видеха че с добро полицаите нема да отстъпят, та почнаха да ги наближават и да обикалят, но те неотстъпваха. Тогава баба Данчовица, като грабна една листниковица... си проби път към казармата и извика: „Що гледате и що чакате бре, момчета? Не се бойте от жандармите. Нека пуснат момчетата и дадат байряка, че ще се пролее кръв! Не е ли грях!... Пуснете арестуваните и дайте знамето! викнаха в един глас хиляди гърла, политайки към стражарския кордон, въоръжени с листниковици мъже и жени...”, пише в спомените си Стефан Щърбанов.

Не са минали и 10 години от 20 априлий на 1876 г., когато Бенковски извика „Бунт! На оръжие!“. Панагюрище отново е начело.

На 4 септември 1885 г. вестник „Борба” излиза с възторжените слова на Захари Стоянов на първа страница: „...В Панагюрище, главния лагер на Бенковски, мястото, където изгърмяха най-напред черешовите топчета, вчера на 2-ри того се е извикало долу Румелия! ... Живейте панагюрци. Костите на Бенковски, на Волова, на Икономова и на други тържествуват.”

Само няколко дни по-късно на 6 септември 1885 година в Пловдив е провъзгласено Съединението – една власт, една държава заедно с Българското Княжество под скиптъра на княз Александър І Батенберг.

Изготвил: Ирина Ботева, гл. уредник

Отзиви за нас

Почетът с българската история е вълнуващ. Особено значим става със съдействието на служителите. Много благодаря на всички сътрудници на музея! Много музеи сме обиколили, но такова грижовно,съпричастно отношение, както почувствахме тук, никъде не ни бе оказано.

Благодарим!

133 СУ, гр. София

 

133 СУ, гр. София

Нашите приятели

035761940За връзка с нас!

Полезни връзки

Контакти

За връзка с нас

Tel: 0357 62012; 0357 63712

гр. Панагюрище

ул. Райна Княгиня 28

Corporate Site - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.