ИМАМЕУДОВОЛСТВИЕТОДАВИПРИВЕТСТВАМЕ С "ДОБРЕДОШЛИ" В САЙТАНАИСТОРИЧЕСКИМУЗЕЙПАНАГЮРИЩЕ
ЩесерадваметовавиртуалнопосещениедасъбудижеланиетоВидапреоткриете и даидвате в нашиякрасивград, който има прекрасниприроднидадености и богатакултурнаистория. Панагюрищесегордее с единотголемитемузеи в България, съхранилродоватанипамет и гордосттанинадостойнинаследници. Щеиматевъзможностдавидитекактокултурно-историческипаметници с високастойност, така и ценниколекцииоткниги, шедьовринабългарскатавъзрожденскаархитектура, наизобразителното, пластичното и приложнотоизкуство. Всичкотова е свързано с многовековнотоминалонанашиякрай, оставилояръкотпечатъквърхусъвременнатаидентичностнавсекипанагюрец, а и навсекибългарин. Нагоститеотчужбинабихмеотделилиспециалновнимание, такачепървотоимпребиваване тук данебъдепоследно, а даидват и със своиприятели, коитодастават и нашиприятели. ОчаквамеВи с радост и добронамереност!
Доц. д-р. АтанасШопов, директорнаИсторическимузей – гр. Панагюрище
В събота и неделя за посещение са отворени Музеен комплекс и къща музей "Райна Княгиня"
Публикувано от Петя Маноилова на Вт., 09/03/2024 - 10:40
,,Под всеки подгробен камък лежи една част от всемирната история‘‘. Хайне
Годината е 1885, в центъра на град Пловдив се е събрало едно огромно множество, камбаните в града бият, отвсякъде се чуват изстрели от пушки и револвери и гръмогласни викове ,,Ура!‘‘, вдига се невъобразим шум. Хората ликуват. Случва се едно необикновено събитие, едно от тези които се случват рядко в човешката история. Обединяват се две държави. Ръководител на това необикновено събитие е един необиновен човек. Той се казва Джендо Далакчиев. Родил се е през 1850 г. в село Медвен (Котленско). Основното си образование завършва в родното си село (1856 – 1862 г.). Когато навършва 16 години, както много други деца от котленския край, заминава с баща си в Добруджа, за да стане овчар (1866 – 1870 г.). Мечтата му обаче, е да продължи своето образование, затова заминава за гр. Русе. Но в русенското държавно училище му казват, че е възрастен и времето за учене е отминало. Така съдбата го отвежда при абаджиите, при които достига до степен калфа. По това време започва да посещава читалище "Зора“, което е рожба на Русенския революционен комитет, на който става член (1872 г.). Живее в къщата на Баба Тонка, която му дава прякора Парго (циганин). Опитва да основе комитет в с. Брестовица (до гр. Бяла), където заема длъжността учител, разпространява и революционна литература, но властите стават подозрителни към него. Затова се премества в Симеоновград, където започва работа като телеграфист в железопътната станция.
Публикувано от Петя Маноилова на Пон., 09/02/2024 - 10:38
Революционните традиции, жаждата да се доведе до край делото на националната революция и фактът, че Панагюрище, което даде толкова свидни жертви за свободата, остана в пределите на Източна Румелия, предопределят участието на града в борбата за Съединението на Княжество България и Източна Румелия.Провъзгласяването на Съединението е подготвено от движение за съединение години преди това. Започнало с протестите против решенията на Берлинския договор, в което се включват и панагюрци, и продължило с постоянна пропаганда на съединисткия идеал на страниците на българския печат, дипломатически сондажи пред Великите сили и поддържане на тесни връзки между Северна и Южна България. За да се противопостави на многочислените турски войски, населението в Източна Румелия намира подходяща форма за противодействие – създаването на „Гимнастически стрелчески дружества”.
През пролетта на 1885 г. начело на движението за съединение в Панагюрище застават млади революционни дейци: Тодор Симеонов Хаджикирилов – председател, Събко Лулчов Милков – секретар и Антон Ненов Оряшков – касиер.
Публикувано от Петя Маноилова на Ср., 08/28/2024 - 12:29
Ново дарение в музея постъпи днес, 28 август. Името на дарителката е Гълъбина Дасова от с. Добровница, област Пазарджик. Тя се раздели с няколко вълнени черги, които сама е тъкала, когато е била дете и няколко родопски одеала, част от семейната ѝ покъщнина. Главен уредник Ирина Ботева връчи традиционното за институцията Свидетелство за дарение в знак на благодарност.
Почетът с българската история е вълнуващ. Особено значим става със съдействието на служителите. Много благодаря на всички сътрудници на музея! Много музеи сме обиколили, но такова грижовно,съпричастно отношение, както почувствахме тук, никъде не ни бе оказано.